905/316
Johan Lindgren (f. 1746, d. 1800)
Et sæt på ti gustavianske stole af bemalet træ, udskåret med rosetter, ottetalsbort og ornamentik, firsidet polstrede rygge og sæder, runde tilspidsede kannelerede ben. Heraf syv sign. ILG. Stockholm, 18. årh.s slutning. (10)
Litteratur: Stolens Guldalder i Sverige 1650–1850, Torsten Sylven, s. 122–134.
Møbler, kunsthåndværk og tæpper, 1. december 2021
Vurdering
Hammerslag