Viggo Pedersen (f. København 1854, d. Roskilde 1926)
“En lille Patient”. Sign. Viggo Pedersen 1898. Olie på træ. 35×47.
Udstillet: Den Frie Udstilling, 1898 nr. 159. Her fejlagtigt dateret 1897.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 2015, 2020 nr. 215.
Enkelte mindre retoucheringer og minimale overfladeridser. Behov for overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 31. januar 2022