Rud Thygesen (f. Sæby 1932, d. Rungsted 2019, Møbelarkitekt)
Johnny Sørensen (f. Helsingør 1944, Møbelarkitekt)
“Kongeserien”. To-personers sofa med stel af bøg, ryg og sæde med fransk rørflet, løse hynder med cognacfarvet skind. Udført hos Botium. L. 118.
Litteratur: Noritsugu Oda, “Dansih Chairs”, s. 198–199.
Mike Rømer “Rud. Thygesen & Johnny Sørensen, 9006 dage med design”, s. 23–27. Arnold Busk 1991.
Henrik Sten Møller, “Rud Thygesen & Johnny Sørensen, Industri & Design”, s. 16–19. Rhodos 1976.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Flet med nogle defekter.
Moderne kunst og design, 4. august 2020