2004/402
George III standur i kasse af egetræ og valnød. Værk med månefase, sekund- og datoangivelse. Sign. James Spear (?), London. 19. årh.s begyndelse. H. 210.
Base med smalle revner. Månefase formentlig opmalet. Lodder, pendul og nøgle medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. januar 2020
Vurdering
Hammerslag