Christian Emil Andersen (f. København 1817, d. sst. 1845)
Christian Emil Andersen: Tre skitseblade: Dreng til hest, parti fra Skodsborg og en mand med et fad. Et blad sign. og dateret CA 183? Et blad dateret Vallöe Aug. 1844 samt et blad usign. Bly samt bly og lavering på papir. Bladstørrelse 15,5×9–22×24,5. Uindrammede. (3)
To blade med rester af støttepapir fra gl. montering. Samme blade med folder hvoraf det ene med flere revner, papirtab og huller. Alle tre blade med svage pletter.
Kunst, antikviteter & design, 26. marts 2020