Mogens Balle (f. København 1921, d. Asmindrup 1988)
“Nu går morgenens figurer”, 1949. Sign. MB. Betegnet på blændrammen: Mogens Balle 1949 Spiralen. Olie på lærred. 47×64
NB! Lot added
Litteratur: Henning Smidth 1949–010 Udstillet: Spiralen, København, 1949–1950, kat. nr. 8.
Malerier og skulpturer, 16. juni 2020