Vilhelm Bjerke-Petersen (f. Frederiksberg 1909, d. Halmstad, Sverige 1957)
“Fågel Dröm”, antagelig slut 1930erne. Sign. v.b.p. Olie på masonit. 46×55.
Proveniens: Eva-Lisa Lennartsson, kunstnerens enke (påskrift på bagsiden). Proveniens: Privatsamling, Sverige. Proveniens: Privatsamling, Danmark.
Malerier og skulpturer, 7. december 2021