2119/976
Erik Buck (f. 1923, d. 1982)
Et par barstole med stel af palisander. Sæde betrukket med sort skai. Model OD 61. Udført og mærket med label hos Oddense Maskinsnedkeri. H. 84. (2)
Litteratur: Domus Danica katalog 1968.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Fodstøtte med slitage i lak.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
14 bud