Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Bombardement”. Lysekrone med forkromet stel, fem lysarme med overskærme af mundblæst opalglas, skærmophæng med trådben. Udført hos Louis Poulsen, 1999. Diam. 67.
Mellem- og underskærme mangler. Serienr. 7485.
Fremstillet i 1999 i forbindelse med Louis Poulsens 125-års jubilæum.
Mellem- og underskærme mangler. Almindelig brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Smuds. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 23. april 2019