2108/​834

Erik Rahr (f. Odense 1900, d. Ibiza 1962)

Tobakskrukke af stentøj, dekoreret med turkisfarvet glasur med grønlige elementer. Sign. ER, 10. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. H. inkl. låg 15.

Gummikant på lågets inderkant mørnet. Minimalt afslag på indersiden af lågets kant.

Moderne kunst og design, 23. februar 2021

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.600 DKK

2.600 DKK
2.500 DKK