2131/269
Lille kinesisk blanc de chine krukke af porcelæn, vintermelon-formet. Sen Qing-Republik. H. 8 cm.
Proveniens: Hidrørende fra en dansk, privat samling efter to generationers ophold i Kina mellem 1885–1945.
brændings fejl, ridser på overfladen
Ældre malerier, møbler og varia, 2. august 2021
Vurdering
Hammerslag
22 bud