Vicke Lindstrand (f. Sverige 1904, d. 1983)
“Arabesk”. Vase samt tre skåle af klart glas. Indlagt med trådmønster af hvidt glas. Sign. LH 1034, 1040, 1041 og 1094. Vase også sign. Kosta. Udført 1950'erne hos Kosta, Sverige. H. 11–32. Skåle: L. 15, 23 og 33. (4)
Litteratur: H. Ricke: “Glas im Schweden”, modeller delvis afbilledet s. 216.
Enkelte overfladeridser og mærker. Mindste skål med overfladeridser antageligt hidrørende fra hård svamp, samt noget glaspest. Største skål har enkelte minimale afslag langs fodrandens yderside.
Moderne kunst og design, 27. april 2021