Hans Olsen (f. Danmark 1919, d. sst. 1992, Møbeldesigner)
Tre-pers. sofa opsat på ben af palisander. Sider, ryg samt løse hynder betrukket med patineret sort skind. Model PD 500/3. Udført hos C.S. Møbler. L. 185.
CITES-certifikat medfølger.
Brugspatina, herunder ridser, mærker samt krakeleringer.
Moderne kunst og design, 27. august 2013
16 bud