Kai Nielsen (f. Svendborg 1882, d. Frederiksberg 1924)
“Susanna i badet”. Sign. Kai Nielsen. Stemplet L. Rasmussen, København. Figur i patineret bronze. H. 18.
Litteratur: “Kai Nielsen: Født af hverdagen”, udstillingskatalog, Faaborg Museum og Glyptoteket, 2024, s 118. Litteratur: Vilhelm Wanscher: “Kai Nielsen 1882–1924: hans liv og værker”, 1926. Gengivet s. 36.
Original stand.
Moderne kunst og design, 10. september 2024
18 bud