2043/530
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“CH 07”. Tre-benet skalstol af sortlakeret lamineret træ, sæde og ryg betrukket med sort skind. Designet 1963. Udført og mærket hos Carl Hansen & Søn, 2007.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker.
Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag