2043/​530

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“CH 07”. Tre-benet skalstol af sortlakeret lamineret træ, sæde og ryg betrukket med sort skind. Designet 1963. Udført og mærket hos Carl Hansen & Søn, 2007.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker.

Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

10.000 DKK

10.000 DKK
(Autobud) 9.500 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK