921/​401

Pierre Alechinsky (f. Bruxelles 1927)

“La fête de l'impopulaire”. Sign. Alechinsky samt sign. på bagsiden Alechinsky 1963 med titel. Olie på lærred. 61×50.

Litteratur: Dette værk er registreret som nr. 685 i kunstnerens Catalogue Raisonné under udarbejdelse. Proveniens: Galerie Birch, København. Proveniens: Galerie Darell, København. Proveniens: Dansk privatsamling.

Vur­dering

300.000–400.000 DKK

Hammerslag

Ikke solgt. Forespørgsel