168/​3

Jan Grarup (f. 1968)

“Chechen refugee boy in the border region between Chechnya and Ingushetia”. Signeret Jan Grarup. ’Artist Print’ til fordel for Dignity. Pigment print på Hahnemuhle fine art Baryta 325g indrammet med træramme. 70×100 cm.

Værket er en del af velgørenhedsauktionen over fotografier af den danske fotograf Jan Grarup på vegne af Dignity – Dansk Institut Mod Tortur, der modtog Kronprinseparrets Sociale Pris 2017. Hammerslaget går ubeskåret til Dignity, og Bruun Rasmussen modtager intet salær eller gebyr i forbindelse med salget. Fotografiet er præsenteret i Jan Grarups nye bogværk “And Then There Was Silence” sammen med en række af hans mest ikoniske fotografier fra alverdens brændpunkter, taget gennem de seneste 20 år. Værkerne blev vist i forbindelse med DIGNITY dagen 9. juni i Kongens Have i København. For yderligere spørgsmål om værkerne kontakt venligst Dignity på 3376 0600.

Jan Grarup for DIGNITY, 23. juni 2018

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag