2034/​528

Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)

“Billedhuggerens Stol”. Tre-benet stol af massivt birketræ med kilede kontra-tapsamlinger. Designet ca. 1980. Udført og stemplet JHQ hos IQ designs. H. 70. Sæde H. 49.

“Billedhuggerens Stol” blev relanceret i anledning af Quistgaards 85 års fødselsdag og præsenteret på udstillingen “De industrielle ikoner” på Designmuseum Danmark i København 2004.

Litteratur: Heart Design. “Dansk Design af Jens Quistgaard”, side 84

Fremstår i god original stand med minimale brugsspor. Bagerste tapsamling kan virke let bevægelig, alt afhængig af rummets temperatur, træet påvirkes af temperatursvingninger. Det har ingen indflydelse på stabiliteten.

Moderne kunst og design, 18. august 2020

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

10.000 DKK

10.000 DKK