Anton Rooskens (f. Griendtsveen 1906, d. Amsterdam 1976)
“12 Original Lithographs - Cobra Circle”, 1967. Alle blade sign. Rooskens 67, H.C. Litografier i farver. Udgivet af Court Gallery Graphics, København. Trykt hos Mogens Sandberg. Med tekst af Gunnar Jespersen. I original hardcover portfolio. (12)
Papiret er lettere gulnet.
Moderne kunst og design, 1. oktober 2013