872/1221
Gertie Lundberg
“Röd Höst” (Rødt efterår). Håndvævet tæppe af uld i “rölakan” teknik i røde, orange, grønne og brune nuancer. Sign. GL. Udført hos Vävaregården, Erigsboda, Sverige, anden halvdel af 20. årh. L. 244. B. 170.
Møbler, belysning og tæpper, 8. juni 2017
Vurdering
Hammerslag