12027/27
Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
Et par safaristole af ask. Sæde, ryg og hynde betrukket med sort skind. Armlæn af kernelæder. Udført hos Rud. Rasmussen Snedkerier. H. 82, B. 57, D. 57 (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds og overfladiske krakeleringer. Flere stropper af skind mangler.
Kunst, antikviteter & design, 2. juli 2020
Vurdering
Hammerslag
34 bud