2049/779
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“AJ Royal”. Standerlampe med stel af grålakeret metal. Skærm af opaliseret plastik, beklædt med lyst rosa lærred. Udført hos Louis Poulsen. H. 182.
Almindelig brugsslitage. Ridser og mærker. Skærm mangler et stofbånd. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 1. december 2020
Vurdering
Hammerslag