Wilhelm Freddie (f. København 1909, d. sst. 1995)
Gadebillede. Randersgade, Østerbro. Sign. freddie 33. Olie på lærred. 98×68.
Udstillet: Forårsudstillingen på Koldinghus, Kolding, 17.-30. april 1935, kat. nr. 53. Katalog medfølger.
Behov for let overflade rensning. Nogle krakeleringer.
Moderne kunst og design, 19. november 2019