2108/1228
Ametystbroche af guld og forgyldt metal prydet med facetslebne ametyster. L. 3,3 cm. Vægt ca. 9 g. 19. årh.s sidste halvdel.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Kun fronten af monteringen er guld.
Smykker og Fashion, 24. februar 2021
Vurdering
Hammerslag