903/​158

Claude Galle, tilskrevet (f. 1759, d. 1815)

Et par franske empire kandelabre af forgyldt og patineret bronze, hver med fem lysarme. 19. årh.s begyndelse. H. 82. (2)

Litteratur: Hans Ottomeyer og Peter Pröschel, “Vergoldete Bronzen”, 1986, s. 335, pl. 5.2.18, her illustreret et par lignende kandelabre med samme figurer fra 1809 af Galle til Grand Trianon, Versailles.

Antikker, møbler, kunsthåndværk, tæpper og bøger, 22. september 2021

Vur­dering

125.000–150.000 kr

Hammerslag

120.000 kr