2041/​506

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

“PK-61”. Kvadratisk sofabord med stel af stål, top af Cippolini marmor. Udført og mærket hos E. Kold Christensen. H. 32,5. L. 80. B. 80.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Hjørner med mindre kanthak.

Moderne kunst og design, 6. oktober 2020

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

24.000 DKK

24.000 DKK
23.000 DKK
22.000 DKK
21.000 DKK
20.000 DKK