2041/506
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK-61”. Kvadratisk sofabord med stel af stål, top af Cippolini marmor. Udført og mærket hos E. Kold Christensen. H. 32,5. L. 80. B. 80.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Hjørner med mindre kanthak.
Moderne kunst og design, 6. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag