Andrea Camassei, tilskrevet (f. 1602, d. 1649)
Kristus med Sankt Peter og apostlen Andreas. Usigneret. Rødkridt på papir monteret på papir. Bladstørrelse 22×39. Uindrammet.
Proveniens: Julius Kronberg (1850–1921), svensk maler og professor på Kunstakademiet i Stockholm.
Flossede kanter. Huller og reparationer (navnligt i højre side). Papiret er gulnet. Pletter. Hjørner med papirtab.
Kunst på papir, 3. august 2020