Kaare Klint, m.fl. (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
Erik Hansen, m.fl. (f. 1916, d. 1982, Designer)
Vilhelm Wohlert, m.fl. (f. 1920, d. 2007)
Kiplampe af messing, model 306. H. 41. Sakselampe af eg, model 324. L. 60. Væglampe af teak, model 204. Udhæng L. 25. Større bordlampe af stentøj stemplet Le Klint, HAK. H. 42. Og mindre bordlampe af stentøj stemplet Le Klint, Palshus. H. 14. (5)
Almindelig brugsslitage. Tre skærme af plast, en skærm af pap. Skærme er falmet og med smuds.
Moderne kunst og design, 4. marts 2014
15 bud