2024/756
Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
Bordlampe af patineret diskometal, dråbeformet kanelleret korpus. Stemplet monogram Just A. Denmark. Dessin 1832. H. ekskl. fatning 28. H. inkl. skærmholder 52.
Almindelig brugspatina, herunder nogle overfladeridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 9. juni 2020
Vurdering
Hammerslag
27 bud