2108/​885

Just Andersen m.fl. (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)

Tre figurer i form af fanøpige og to havdrenge med fisk samt dråbeformet vase af patineret diskometal. To sign. hhv. Ruge og Just A. Udført hos Just Andersen. Dessin D2111, D1679, D1683 og D1521. H. 10–15. (4)

Ridser og mærker. Slitage på patinering. Vase med trykket halsrand med hak, bule på side og kalkaflefinger nederst, korpus med talrige ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 23. februar 2021

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

2.100 DKK

19 bud

2.100 DKK
(Autobud) 2.000 DKK
2.000 DKK
(Autobud) 1.950 DKK
1.900 DKK
(Autobud) 1.850 DKK
1.800 DKK
(Autobud) 1.750 DKK
1.700 DKK
(Autobud) 1.650 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
(Autobud) 1.500 DKK
1.450 DKK
(Autobud) 1.250 DKK
1.200 DKK
(Autobud) 1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK