2108/885
Just Andersen m.fl. (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
Tre figurer i form af fanøpige og to havdrenge med fisk samt dråbeformet vase af patineret diskometal. To sign. hhv. Ruge og Just A. Udført hos Just Andersen. Dessin D2111, D1679, D1683 og D1521. H. 10–15. (4)
Ridser og mærker. Slitage på patinering. Vase med trykket halsrand med hak, bule på side og kalkaflefinger nederst, korpus med talrige ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021
Vurdering
Hammerslag
19 bud