Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)
Åløb gennem bøgeskov, forårsdag. Sign. P. Mønsted 1890. Olie på lærred. 47×64.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 255, 1970 nr. 179.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier & bøger, 19. september 2017