2143/1241
“The Nudo de Pomellato” diamant- og obsidianring af 18 kt. rosaguld og titanium prydet med fancy-cut obsidian flankeret af talrige sorte brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.72 ct. Str. 53.
Ringen er stemplet 49 inde i ringskinnen.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Ringen er blevet ændret i størrelse, men ikke hos Pomellato og fremstår nu let oval. Originalt er den sort rhodineret omkring de sorte diamanter.
Smykker og Fashion, 27. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag