Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Bombardement”. Lysekrone med stel af bruneret messing, fem lysarme monteret med PH 2/2 skærme af gul matglas, bundskåle af ravfarvet glas, fatningshuse af brun bakelit, skærmophæng med trådben stemplet P.H.-2/2, patented. Udført hos Louis Poulsen. 1930'erne. H. 68. Diam. 67.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Skærme med mindre afskalninger og minimale kanthak på topkant. En manglende mellemskærm. En mellemskærm med revne. En overskærm med hak/afslag. En bundskål af matglas. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 16. april 2024