Johannes C. Bjerg (f. Ødis 1886, d. København 1955)
“Sejrherren”. Sign. Joh. C. Bjerg samt med bronzestøberstempel L. Rasmussen. København. Forgyldt bronze. Tilhørende sokkel af poleret, gråbroget marmor. Udført i fem ekspl. H. 37. L. 40. Sokkel H. 27. L. 45. B. 19,5.
Litteratur: Leo Swane: “Johannes C. Bjerg. Vor Tids Kunst 9”, København 1932, gengivet side 26. Litteratur: Gengivet og beskrevet i Kresten Bjergs fortegnelse over Johannes C. Bjergs værker på www.johannesbjerg.com Udstillet (version): Grønningen, København 1917, kat. nr. 6.
Malerier, skulpturer, fotografier, 6. marts 2018