1846/​7023

Tchokwemaske af udskåret og patineret træ. D. R. Congo. H. 17,5.

Proveniens: Ex. Fr. Ch. Bazelaire, France. Ex Ole Christiensen Collection Copenhagen.

Litteratur: Laranjeira Rodriques de Areia, Manuel, Kerr, Reynold C, 2003. Chowke and their Bantu Neighbours, publisher Jean David and Gerhard Merzeder. Verswijver, Gustaaf, Palmenaer, Els de, Baeke, Viviane, Bouttiaux-Ndiaye, Anne-Marie, 1995,Treasures from the African-Museum Tervuren, publisher Tervuren.

Tribal art, 15. november 2018

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag