2045/224
Vilhelm Groth (f. København 1842, d. sst. 1899)
“Skovbæk fra Hellebæk Skov”. Sign. Vilh. Groth 1889. Olie på lærred. 82×69.
Udstillet: Charlottenborg udstilling 1890, nr. 146.
Enkelte minimale afskalninger. Lærred bør strammes let op.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. november 2020
Vurdering
Hammerslag
11 bud