2431/59
Stor fransk prismekrone med stel af forgyldt bronze, 12 svungne lysarme, indvendig monteret til el., behængt med prismer i kæder. Empire form, ca. 1900. H. 120. Diam. 80.
Proveniens: Hotel Kong Frederik, København.
Brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Støvet, kunne godt bruge en rengøring.
Vurdering
992834 |