861/​22

Martinus Rørbye (f. Drammen 1803, d. København 1848)

Købt af Den Hirschsprungske Samling i november 2015.

Stejle skrænter ved jyske vestkyst. Usigneret. Olie på papir.19×24.

Motivet har stor lighed med “Stranden ved Lønstrup”, 1848, denne afb. i “Martinus Rørbye. Det nære og det fjerne”, s. 53 fig. 42.

Malerier, 24. november 2015

Vur­dering

30.000 DKK

Hammerslag

65.000 DKK