911/​145

Johan Jacob Bruun (f. Slagelse 1715, d. Hillerød 1789)

Prospekt af Helsingør med Kronborg. Sign. J. J. Bruun pinxit 1740. Gouache på papir. Lysmål 14,5×22,5.

Proveniens: Iflg. seddel på bagsiden givet i gave til grosserer Peter N. Heering (1838–1924) af provst H. M. Fenger (1850–1930).

Ældre malerier og tegninger, 29. november 2022

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

28.000 DKK