2422/567
Per Linnemann-Schmidt (f. København 1912, d. 1999)
Cylindrisk gulvvase af chamottestentøj med horisontale indridsninger i relief. Dekoreret med grågrøn glasur. Sign. PLS, 624, Palshus, Denmark. H. 54.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 28. maj 2024
Vurdering
Hammerslag