Anna Ancher (f. Skagen 1859, d. sst. 1935)
En mor giver sit barn mad. I øverste hjørne en studie af voksne samlet omkring et grædende barn. Sign. A. Ancher. Bly og pen på papir. Lysmål 29×23.
Proveniens: Kong Christian X (1870–1947) og Dronning Alexandrine af Danmark (1879–1952), den kongelige sommerresidens Klitgaarden ved Skagen; herefter deres søn og svigerdatter, Arveprins Knud (1900–1976) og Arveprinsesse Caroline-Mathilde af Danmark (1912–1995), den kongelige sommerresidens Klitgaarden ved Skagen; hernæst deres datter, Prinsesse Elisabeth til Danmark (1935–2018). Før hendes død overgik maleriet til dansk privateje, hvilket det har været indtil i dag.
Papiret er gulnet. En revne i hver side, begge (4 cm). To retoucheringer i venstre side. Enkelte fugtpletter. Undersøgt i ramme.
Nordisk lys – kunstnerkolonien på Skagen, 9. oktober 2023
23 bud