Ubekendt maler, 17. - 18. årh.
Portræt af den tysk-romerske kejser Leopold I (1640–1705). Usigneret. Olie på lærred. 150×108.
Reparation/lap på bagsiden, mindre reparationer samt retoucheringer. Talrige krakeleringer og afskalninger af varierende størrelse. Mindre stødmærker med perforering. Lærredet er dubleret. Behov for rensning. Restaurering tilrådes.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. november 2021