2023/817
Sæt på fire stole med stel af bøg og lamineret ryg af teak, betrukket i sæder med sort skai. Model 74. Udført og stemplet hos Boltinge Stolefabrik. (4)
Litteratur: Mobila nr. 102–103, januar-februar 1964.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Senere betræk.
Moderne kunst og design, 2. juni 2020
Vurdering
Hammerslag