2023/​817

Sæt på fire stole med stel af bøg og lamineret ryg af teak, betrukket i sæder med sort skai. Model 74. Udført og stemplet hos Boltinge Stolefabrik. (4)

Litteratur: Mobila nr. 102–103, januar-februar 1964.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Senere betræk.

Moderne kunst og design, 2. juni 2020

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.050 DKK

1.050 DKK
1.000 DKK