2016/516
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK-54”. Spisebord med kubeformet stel af stål. Cirkulær plade af hvid marmor. Udført, stemplet og mærket hos Fritz Hansen, 1999. H. 65. Diam. 140.
Brugspatina, herunder ridser og mærker. Nogle Kantafslag.
Moderne kunst og design, 14. april 2020
Vurdering
Hammerslag
12 bud