2226/890
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 290A”. Højrygget lænestol med stel af eg, løse epedahynder i sæde og ryg betrukket med rød uld. Formgivet 1962. Udført og stemplet hos Getama, Gedsted.
Litteratur: Mobilia no. 82–83, 1962.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Armlæn noget falmet.
Moderne kunst og design, 28. juni 2022
Vurdering
Hammerslag
16 bud