Laurits Tuxen (f. København 1853, d. sst. 1927)
Parti fra Alhambra. Sign. L. T. Alhambra 4/5 02. Olie på lærred. 54×72.
Lise Svanholms fortegnelse over Laurits Tuxens malerier nr. 617.
Udstillet: Bristol, “Separatudstilling over Laurits Tuxens Malerier, Studier og Tegninger”, 1916 nr. 53. Charlottenborg, “Malende Kunstneres Sammenslutning” (M. K. S.), 1919 nr. 202.
Behov for let overfladerensning. Enkelte retoucheringer. Én lap på bagsiden.
Ældre malerier og møbler, 21. maj 2018