1821/​11
Laurits Tuxen: Parti fra Alhambra. Sign. L. T. Alhambra 4/5 02. Olie på lærred. 54×72.

Be­skriv­el­se

Parti fra Alhambra. Sign. L. T. Alhambra 4/5 02. Olie på lærred. 54×72.

Lise Svanholms fortegnelse over Laurits Tuxens malerier nr. 617.

Udstillet: Bristol, “Separatudstilling over Laurits Tuxens Malerier, Studier og Tegninger”, 1916 nr. 53. Charlottenborg, “Malende Kunstneres Sammenslutning” (M. K. S.), 1919 nr. 202.

Behov for let overfladerensning. Enkelte retoucheringer. Én lap på bagsiden.

Ældre malerier og møbler, 21. maj 2018

Ældre malerier

Kunstner

Laurits Tuxen (f. København 1853, d. sst. 1927)

Transport

Dette emne kan sendes til USA for 760 kr., forudsat den endelige pris ikke overstiger 30.000 kr.

Skift land / Læs mere →

Vur­dering

12.000 kr.

Hammerslag

10.000 kr.

Budhistorik

10.000 kr.