1821/​11
Laurits Tuxen: Parti fra Alhambra. Sign. L. T. Alhambra 4/5 02. Olie på lærred. 54×72.

Description

Parti fra Alhambra. Sign. L. T. Alhambra 4/5 02. Olie på lærred. 54×72.

Lise Svanholms fortegnelse over Laurits Tuxens malerier nr. 617.

Udstillet: Bristol, “Separatudstilling over Laurits Tuxens Malerier, Studier og Tegninger”, 1916 nr. 53. Charlottenborg, “Malende Kunstneres Sammenslutning” (M. K. S.), 1919 nr. 202.

Auction

Ældre malerier og møbler, 21 May 2018

Category

Ældre malerier

Artist

Laurits Tuxen (f. København 1853, d. sst. 1927)

Estimate

12,000 kr.

Sold

Price realised

10,000 kr.

Bid history

When Bidder Bid
10,000 kr.