Andreas Brünniche (f. Roskilde 1704, d. København 1769)
Portræt af Anna Margrethe Benzon, gift med Andreas Theilmann til Endrupholm, Jylland. I grøn udringet taftkjole, rødt sjal. Pudret hvid paryk prydet med blomster, store øreringe. For oven til venstre familiens våbenskjold. Usigneret. Olie på lærred. 80×62.
Proveniens: Tidligere på stamhuset Benzon. Civilingeniør Johan Lønborgs samling, dennes auktion Bruun Rasmussen 163, 1964 nr. 3, afb. s. 9.
Lærredet er dubleret.
Ældre malerier og møbler, 15. maj 2017
22 bud