2124/812
Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)
“Genius”. Lænestol med stel af palisander. Hynder i ryg, sæde samt på armlæn betrukket brunt farvet skind. Udført og mærket hos C.F. Christensen, Silkeborg.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds og slitage.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021
Vurdering
Hammerslag