2124/​812

Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)

“Genius”. Lænestol med stel af palisander. Hynder i ryg, sæde samt på armlæn betrukket brunt farvet skind. Udført og mærket hos C.F. Christensen, Silkeborg.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds og slitage.

Moderne kunst og design, 15. juni 2021

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

2.700 DKK

(Autobud) 2.700 DKK
2.600 DKK
2.500 DKK
(Autobud) 2.400 DKK
2.400 DKK
(Autobud) 2.100 DKK
2.000 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK